Finommotorika fejlesztése – miért fontos figyelnünk rá?
Számos játék leírásánál találkozhatunk azzal az információval, miszerint használata fejleszti a gyermek finommotorikus készségeit. De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért olyan fontos terméktulajdonság ez? Vagy csak egy egyszerű marketingfogásról van szó? Ennek járunk most utána.
Először is nézzük meg, mire is gondolunk, amikor a finommotorikus képességekről beszélünk! Ha nagyon le szeretnénk egyszerűsíteni a dolgot, akkor azt is mondhatnánk, hogy a gyermek kézügyességéről beszélünk. Ennél azonban lényegesen többről van szó. Ha pontosan szeretnénk fogalmazni, akkor a finommotorika testünk apróbb alkatrészeinek a finom, koordinált mozgását, főleg az ujjak, a szemek és a száj finom koordinált mozgását jelenti. Tehát nemcsak azt mutatja meg, mennyire szépen tud gyermekünk rajzolni vagy festeni, de ez segít neki abban, hogy megtanulja begombolni a ruháját, megtanuljon önállóan étkezni, öltözködni, elsajátítsa a helyes ceruzafogást és ezáltal a biztos íráskészséget is.
Most, hogy már értjük, a finommotorika milyen összetett és fontos dolog, nézzük meg, hogyan segíthetjük a megfelelő fejlődését.

- Az egyik leggyakoribb fejlesztő eszköz a gyurma, amelyet szinte minden kisgyermek előszeretettel használ. Gyúrjuk, lapítsuk, gömbölyítsük… ezek a mozdulatok mind-mind fejlesztő hatással bírnak.
- Fessünk, de ne a szokványos módon, hanem kézzel! Bár elsőre lehet elvetemült ötletnek tűnik, megnyugtatunk, hogy az ezzel járó kosz abszolút elenyésző a finommotorikus készségre gyakorolt pozitív hatása mellett.
- Nyomdázzunk, pecsételjünk!

- Fűzzünk gyöngyöt vagy száraz tésztát, készítsünk belőlük szebbnél szebb nyakláncot, karkötőt. De kipróbálhatjuk a Quercetti Montessori fűzős játékait is cuki állatos vagy betű és számos változatban.
- Vonjuk be gyermekünket a házi munkába is. Teregetésnél engedjük neki a csipesz használatát, takarításnál pedig megkérhetjük, segítsen felcsipegetni a morzsákat, apróbb szöszöket az asztalról. De remek ötlet a közös főzés, sütés is: készítsetek kókuszgolyót vagy bízd gyermekedre a csipetke készítését és a reszelt sajt tésztára, pizzára történő szórását is.
- Vágjatok, tépkedjetek papírcsíkokat, gyúrjatok papírgalacsinokat.
- Alkossatok „pötyi képeket” kimondottan babáknak készült óriás készletekből vagy a nagyobb gyerekeknek való 100 db-os készletből. De ha valami igazán különlegesre vágytok, próbáljátok ki a Quercetti Pixel Daisy Mandala készítő szettet.
Összességében elmondhatjuk tehát, hogy ha rendszeresen játszunk, kézműveskedünk gyermekünkkel, már sokat teszünk az ügy érdekében, de érdemes azért tudatosan is odafigyelnünk fejlesztésére.

