Quercetti Blog

Környezettudatos gyermekek

Azt már mindannyian tudjuk, hogy ha még sokáig szeretnénk élvezni a Föld nevű bolygó vendégszeretetét, el kell kezdenünk jobban odafigyelni, vigyázni rá. Fontos, hogy gyerekeinket is már ebben a szellemben neveljük, hogy mire felnőnek, természetes legyen számunkra a környezetvédelem és a hulladékmentes életmód. Azontúl, hogy nap mint nap jó példával járunk elő, igyekezzünk már az egészen kisgyermekeket is minél többször bevonni a dolog gyakorlati részébe is. Ehhez gyűjtöttünk most össze 5 ötletet, tippet, praktikát.

  1. Tanítsuk meg szelektíven gyűjteni a szemetet! – Kezdjük el már az egészen kisgyermekeknek is mondogatni, megmutatni, hogy melyik szemetet melyik gyűjtőbe kell tenni, így kis túlzással, de elmondhatjuk, hogy az anyatejjel szívja majd magába ezt a tudást. A nagyobbaknak már elmagyarázhatjuk azt is, hogy miért fontos a hulladékok e módon történő gyűjtése és elmesélhetjük nekik, hogy mi történik a különböző kukákba dobott szeméttel, hogyan dolgozzák fel, hasznosítják azt újra. A Youtube-n rengeteg aranyos animációs filmet találunk ebben a témában, amely a gyermekek nyelvén mutatja be ezeket a folyamatokat.
  2. Komposztáljunk – sokan nem is tudják, de a komposztálás nem csak a kertes házban élők kiváltásága. Lehet kapni beltéri, kis méretű komposztáló ládákat, amelyeket panellakásban is nyugodtan lehet használni. Ezzel lényegesen csökkenthetjük a kommunális hulladékunk mennyiségét és megtaníthatjuk gyermekünknek a természet körforgását is. A komposztálóba beletehetünk többek között minden olyan szerves hulladékot, amely a főzés során megmarad, mint pl. a zöldségek és gyümölcsök héját és magját. A keletkezett komposztot pedig felhasználhatjuk növényeink, házi kiskertünk táplálásához.
  3. Tegyük le az autót és biciklizzünk, kiránduljunk együtt! – Ahova csak lehet, igyekezzünk gyalog vagy biciklivel menni. Séta közben megmutathatjuk gyermekünknek a természet szépségeit, az évszakonként változó színvilágot, rügyező fákat. Ősszel leveleket, gesztenyéket szedhetünk, de alaposabban megfigyelhetjük a madarakat, rovarokat is, ezáltal közelebb kerül a természethez és megszereti azt. S mint tudjuk, ami szívünknek kedves, arra fokozottan vigyázunk.
  4. Szedjünk szemetet! – Tisztítsuk meg együtt környezetünket, kedvenc kirándulóhelyeinket az eldobált szeméttől és közben beszélgessünk gyermekünkkel ennek fontosságáról. A különböző környezetvédelmi szervezetek évente több alkalommal is szerveznek szemétszedési akciókat. Csatlakozhatunk hozzájuk is, de csinálhatunk kimondottan családi programot is belőle.
  5. Hasznosítsunk újra! – A háztartásokban rendszeresen keletkezik olyan szemét, amelynek nem feltétlenül kell hulladékgyűjtőben végeznie. Kisebb kreativitással ezeknek új életet adhatunk pl karácsonyi ajándék részeként. Az interneten számtalan ilyen kézműves ötletet találni, így mielőtt kidobunk valamit, nézzünk utána, hátha rábukkanunk egy-egy kedvünkre való felhasználási módra. A jó állapotú, de megunt játékokat, kinőtt ruhákat se dobjuk ki, inkább juttassuk el olyan szervezethez vagy családhoz, ahol örülnek neki és hasznát veszik.

A környezetvédelem fontosságát már a játékgyártók is felismerték és igyekeznek minél környezetbarátabb technológiákat kidolgozni. A Quercetti Play bio játékait is biztonsággal használhatjuk, hiszen egytől egyig környezetbarát bio műanyagból készültek, így nem tartalmaznak semmilyen káros anyagokat.

A 13 db-os Quercetti Play Bio Chunky pötyit akár már egy éves kortól is gyermekünk kezébe adhatjuk, mert hatalmas méretüknek köszönhetően nem kell a lenyelés veszélyétől tartani. Ráadásul remekül fejlesztik a finom-motorikus készséget és szem-kéz koordinációt.

Kicsit nagyobbaknak, 3 éves kortól ajánlott a 46 db-os Play bio Migoga Marble golyópálya, amely nem csak nagyszerű szórakozást kínál, hanem az elemek összeépítése számtalan területen fejleszti a kicsik ügyességét és motorikus készségeiket is.

A 42 db-os Quercetti Play bio Tecno Jumbo építőjátékban található különféle elemek, az eltérő hosszúságú csavarok és a megfelelő szerszámok remek lehetőséget kínálnak a kicsiknek, hogy úgy alkossanak és barkácsoljanak, ahogy a nagyok.

Mutassunk tehát példát gyermekeinknek, hiszen a mi cselekedetünk, a mi választásunk az ő jövőjüket, a mi környezettudatosságunk az ő életüket is meghatározza!

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.