Quercetti Blog

Miért hasznosak a kódfejtő játékok?

A digitális eszközök már életünk szerves részét képezik. Bármennyire is igyekszünk minimalizálni használatukat számos területen nélkülözhetetlenek.

A legtöbb munkakörben elengedhetetlen a számítógép megfelelő ismerete, míg az internetet, mobiltelefont és egyéb okoseszközt kapcsolattartásra, információszerzésre és szórakozásra is használjuk naponta többször.  Ezért gyermekeinket is meg kell tanítanunk ezek kezelésére. Persze mint oly sok esetben, ebben is fontos követnünk a fokozatosság elvét.

Legalább két- két és fél éves korig, ha lehet mellőzzük az okos eszközök használatát, hiszen lehet, hogy egy ideig le tudjuk vele kötni a kisgyermek figyelmét – talán még hisztizni is elfelejt, de míg mi az 5 perc csendet élvezzük, addig a háttérben komoly károkat okozhatunk a kicsi agyában vagy személyiségének fejlődésében.

Óvodás kortól már engedélyezhetünk némi eszközhasználatot mesenézés vagy nekik való játék formájában, de ügyeljünk arra, hogy ez 40-60 percnél ne legyen több naponta.

Iskolás korban viszont már fontos ismerni a számítógép alapvető működését, hiszen egyre többször lesz rá szükség valamilyen iskolai feladat elkészítéséhez. Azonban fontos, hogy már az első perctől beszélgessünk gyermekünkkel a biztonságos internet- és kütyühasználatról elkerülve egy esetleges zaklatást vagy bűncselekményt.

Szerencsére a digitalizált világra történő felkészítést nem kell egyedül végeznünk. Rengeteg eszköz, játék és tanfolyam lehet segítségünkre abban, hogy gyermekünk könnyebben és gyorsabban elsajátítsa az ehhez szükséges készségeket. Ilyen például az egyre népszerűbb robotika tanfolyam és a számos programozható játék is, de a Quercetti kínálatában is több hasznos terméket találhatunk, melyek ösztönzik a gyermeket arra, hogy egy összetett problémát részekre bontva próbáljon megoldani és elektronikus eszközök használata nélkül vezeti be őket a programozás alapelveibe.

A Peg Brite például remek választás lehet már akár öt éves kortól is. Ez a jól ismert pötyi játék továbbgondolt változata. A dobozban nem egyszerű mintaképeket találunk, hanem kódkártyákat, melyek megfejtése után derül csak ki az adott mintához szükséges pötyik helyes sorrendje.

A Pötyi Kód logikai játékot szintén nyugodt szívvel adhatjuk óvodás korú gyermek kezébe, főleg, ha szívesen tölti idejét rejtvényfejtéssel. A játéktáblán található mátrixot színes pötyikkel lehet megjelölni, így minden betűnek két színből álló kódja lesz. Ezt a kódot kell elhelyeznünk a megfelelő sávban és már kezdődhet is a kódfejtés: minden színpár alá kerüljön egy betű, hogy kiderüljön, melyik szó is volt a feladvány. A játék nemcsak logikus gondolkodásra tanít, de szuper lehetőség, hogy megismerkedjünk a betűkkel és az olvasás alapjaival is.

A Quercetti Pallino segítségével a gyerekek különleges mozaikképeket alkothatnak, miközben játszva sajátíthatják el az analitikus gondolkodás és számítástechnikai ismeretek alapjait. A kiválasztott képet úgy kell kirakni a táblában található színes bogyókból, hogy az a végén minden színében megegyezzen a kártyán látható képpel. Ehhez a táblán lévő karokat és gombokat kell használni és a sikeres végeredmény elérése érdekében elengedhetetlen a logikus gondolkodás is.

Azt szinte mindenki tudja már, hogy a számítógépek esetében a kettes számrendszer használatos a tízes helyett, de azt már kevesebben tudják, hogyan is működik ez pontosan. A Rami Kód elnevezésű játék most szórakoztató és egyszerű formában tanítja meg a gyerekeknek a kettes számrendszer alapjait. Minden golyónak van egy színe, amihez egy szám tartozik. A kapcsolókat úgy kell beállítani, hogy az általuk mutatott nullák és egyesek a megfelelő eredményt adják. Ha minden készen áll, útjára indíthatjuk a golyót, mely, ha ügyesek voltunk, a megfelelő helyre érkezik majd.

Láthatjuk, hogy a programozás nem feltétlenül olyan bonyolult és nehéz dolog, mint az elsőre tűnik. Ne féljünk tehát gyermekünket bevezetni a kódolás világába, hiszen ezzel nem csak számítástechnikai ismeretekre tehet szert, de logikus gondolkodását is fejleszti.

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.